Bērnu un jauniešu radošā apvienība “Opā Opā”

Par mums

2003.gadā Aģentūras paspārnē izveidojās arī Jauniešu radošā apvienība „Opā-Opā”, apvienojot jauniešus ar drosmīgām iecerēm un vajadzību radoši darboties.

„Opā-opā” darbojas atraktīvi, spontāni, interesanti, talantīgi jaunieši, kuri ir ieinteresēti Latvijas nākotnē, ir pilsoniski aktīvi un atvērti jaunu ideju un projektu realizācijai. Arī nosaukums „Opā-opā” (uz augšu!) radies pateicoties vēlmei pilnveidoties un attīstīties par izdomas bagātām un mērķtiecīgam personībām. Kad mazs bērns tiecas augšup, viņš paceļ rokas un saka ,,Opā, opā!”, tāpat kā mēs, nu jau izauguši no šī vecuma, saglabājam sevī gribu un spēku iet uz priekšu un pieņemt izaicinājumus.

2012.gadā Jauniešu radošās apvienības ietvaros darbojas jauniešu teātra studija un jauniešu projektu nodaļa.
Veidojot veiksmīgu komandas darbu, jauniešu radošā apvienība gadu gaitā realizē aizvien apjomīgākus projektus, t. sk. vairākus pasākumus bērnu bāreņu un bērnu ar īpašām vajadzībām atbalstam.

Komanda

Komandā sastrādājas dažāda vecuma bērni un jaunieši no Rīgas un citām vietām Latvijā. Mēs lepojamies, ka pie mums visi jūtas kā savējie. Nešķirojam un draudzējamies ar visiem. Uzslavējam par padarīto un izvirzām ar vien jaunus mērķus. Pašlaik radošajā apvienībā darbojās 38 dalībnieki. Pie mums visi ir mīļi gaidīti.

Izrādes

Teātris ir tas radošais pašizpausmes veids, kas ļauj ik katru mirkli  sevi pētīt un iepazīt caur kāda tēla prizmu, vienlīdz ļaujot būt sev pašam, just un piedzīvot…..

Lielākā daļa no mūsu izrādēm ir muzikālas, kas ietver sevī gan dziesmas, gan dejas, tādējādi nodrošinot daudzpusīgu pieeju savai radošajai attīstībai un atveidotajam tēlam.

Jau Aģentūras dibināšanas gadā (2003.) tapa pirmais mūsu teātra projekts- labdarības izrāde ,,Vinnija Pūka Ziemassvētki”, ar kuru  mēs devāmies izbraukuma izrādēs pie bērniem dažādās  sociālajās institūcijās- dienas un krīzes centros. Pirmie teātra  projekti tapa sadarbībā ar  Rīgas Kurzemes rajona sociālo dienestu, kura telpās  aizsākās mūsu radošie centieni.

Divus gadus vēlāk, pēc ,,Opā-opā” dalībnieku iniciatīvas  Jauniešu dienas centrā „Skudrupūznis” tika veidots nākamais projekts  „Harija Potera karnevāls”  – luga pēc Dž.K.Roulingas grāmatas par pusaugu burvi Hariju Poteru motīviem, papildināts ar dažādām radošām „maģiskām „ aktivitātēm visiem karnevāla dalībniekiem .

2007. gadā mainoties „Opā-Opā” dalībnieku sastāvam  tika atjaunota labdarības izrāde  ,,Vinnija Pūka Ziemassvētki” un nākamajās Lieldienās uzvesta jauna izrāde  ,,Sīpoliņa piedzīvojumi” . Bērni, kas bija veidojuši „Opā-Opā” darbību  apvienības pirmsākumos, nu jau bija paaugušies un sevi pieteica kā topošie režisori. Abas šīs lugas tika izrādītas Latvijas audžuģimenēm, ar kurām mums izveidojās ilgstošāka sadarbība , ,,Opā-opā” dalībnieki tika aicināti arī  piedalīties un palīdzēt organizēt 2008.gada ,,Audžu ģimeņu sporta svētkus”.

No 2008. gada Apvienības dalībniekiem augot lielākiem radās idejas jauniem izaicinājumiem. Tika veidoti uzvedumi ” Ziemassvētku dziesma” ( Pēc Č. Dikensa motīviem), B. Brehta ” Trīsgrašu opera” un  Dž. Vebsteres” Garkājtētiņš”.

Gadu gaitā Apvienība izveidojās par atbalstošu un drošu vidi pusaudžiem un jauniešiem ne tikai talantu attīstībai un savu iespēju pārbaudei, bet arī pozitīvas saskarsmes un līderisma spēju veidošanai. 2011.-2012. gada uzvedumi ” Minhauzena precības” ( M.Zīverts) ( 20 dalībnieki, 18 izrādes) un ” Kaķīša dzirnavas” ( pēc K. Skalbes pasaku motīviem) ( 48 dalībnieki, 9 izrādes)  ir lieliski Apvienības dalībnieku sadarbības piemēri. Pēdējie uzvedumi tika izrādīti ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās.

M. Zīverta “Minhauzena Precības” un K. Skalbes " Kaķīša dzirnavas" (2011.-2013.)

IMG_3345 копия“Es nebūt nenesmu tik tievs! Tad jums būtu vajadzējis redzēt kādu vīru, ko es satiku turkos. Tas gan bija tievs! Tam cilvēkam vajadzēja vismaz trīs reizes no vietas ienākt istabā, lai viņu vispār varētu ieraudzīt.”

Uzzini vairāk Minhauzena oficiālajā lapā http://www.minhauzenaprecibas.lv

2012.-2013. gadā ar pirmizrādi Sapņu fabrikā ceļu pie skatītājiem uzsāka muzikālā izrāde Kaķīša dzirnavas. Uzvedums tika veidots sadarbība ar dziedošo Vītolu ģimeni.

Izrāde tika iestudēta pēc Kārļa Skalbes pasaku Kaķīša dzirnavas un Ziemeļmeita motīviem. Izrādē dzīvo mūziku spēlēja visa Vītolu ģimene, viņu radi un draugi, Jānis Vītols iejutās stāstnieka lomā, bet Rasa Vītola – Ziemeļmeitas tēlā. Kopā ar Vītolu ģimeni izrādē spēlēja jauniešu radošā apvienība Opā- opā. IMG_0069 копия

 

B. Brehta „Trīsgrašu opera” (2010.-2011.)

„Trīsgrašu opera” atšķirībā no iepriekšējās izrādes, bija pilnīgs pretstats. Sarkastiska, izaicinoša un drosmīga. Spēja pasmieties par sevi atzīstot savas ēnas puses, ir ceļš, kurš godīgi ved pie sevis, bet pa kuru dažkārt ir ļoti grūti doties.

Lugas galvenais varonis Mekhīzs Nazis ir neuzveicams bandīts un apburošs nelietis, ..un tāds viņš patiešām ir, tāpēc viņam vienmēr tiek piedots.

Kamerizrāde „Garkājtētiņš” (2009.-2011.) pēc Dž. Vebsteres stāsta motīviem.

IMG_0008„Garkājtētiņš” ir romantisks stāsts par mīlestību, kas atspoguļo kādas meitenes dzīvi, viņas grūto bērnības pieredzi bāreņu patversmē un straujos dzīves pavērsienus,  cīņu ar sevi pieņemt savu atšķirību un  noticēt sev…. tā kļūstot par dižu rakstnieci.

Tā bija iespēja „Opā-Opā” meitenēm visām iejusties galvenās varones lomā viņas dažādos dzīves brīžos, un puišiem tai pat laikā atspoguļojot turpat līdzās pastāvošo, bet sākotnēji tik svešo vīriešu pasauli.

Ziemassvētku dziesma (2008.-2010.) pēc Č. Dikensa stāsta motīviem

Pavisam jauns izaicinājums bija 2008. gada izrāde ,,Ziemassvētku dziesma” pēc Č.Dikensa šāda paša nosaukuma stāsta motīviem.

,,Ir daudz lietu šai pasaulē, no kurām mēs varam gūt labumu, bet, kas nenes peļņu. Ziemassvētki ir to skaitā. Par Ziemassvētkiem es vienmēr esmu domājis kā par laipnības, piedošanas un mīlestības laiku, vienīgo laiku visā garajā gadā, kad cilvēki atver savas noslēgtās sirdis un paskatās uz citiem cilvēkiem kā uz ceļa biedriem kopīgā gājumā. Lai arī Ziemassvētki nav ielikuši man ķešā ne kripatiņas zelta vai sudraba, es no visas sirds varu apgalvot, ka tie ir darījuši man labu, un darīs arī turpmāk,tāpēc es saku- Lai Dievs tos svētī!!!!”

Šo izrādi skatītājiem bija iespēja noskatīties trīs sezonas un katru sezonu tāpat kā Ebenīzers Skrūdžs, mēs ar šo izrādi piedzīvojām  Ziemassvētku brīnumu.

Sīpoliņa piedzīvojumi (2007)

„Sīpoliņa piedzīvojumi” bija  laba iespēja simboliski paskatīties uz notikumiem sabiedrībā un sabiedrības dažādību- netaisnību, pērkamību,  vienaldzību un tai pat laikā  vēlmi mainīt ierasto kārtību, drosmi un uzdrīkstēšanos.

Harija Potera karnevāls (2006.)

Ikkatrs bērns sapņo par to, ka viņš ir īpašs, un tāds jau viņš arī ir….
~Stāsts sākas kādā parastā un drēgnā rītā…~ un tieši parastā rītā ir iespējas notikt brīnumam…., mūsu ziņā ir tam noticēt un pasauli ieraudzīt plašāk.

Vinnija Pūka Ziemassvētki (2004., 2006.)

Vinnijs Pūks ir stāsts par Lāci, kuram galvā ir tikai zāģu skaidas, bet kurš vienmēr ir pozitīvs un radošs, spējot dzīvi pieņemt tādu, kāda tā ir un tāpēc viņš ir labs draugs un vienmēr gaidīts …..

Pasākumi

„Opā – opā”  jaunieši ir kā maza pasaule ar dažādiem cilvēkiem. Mēs cenšamies cienīt vienam otru un atsaucamies spārnotām idejām.  Mēs esam vērsti uz sadarbību, esam rīkojuši, vadījuši, organizējuši dažādus pasākumus. Par dažiem no tiem pastāstīsim:

Pasākums „Cerību māja” (2011)

Ņēmām aktīvu dalību mūsu sadarbības partneru NVO „Cerību māja” 20 gadu svinību organizēšanā (10.10).

Muzeja nakts ( 2011.)

Muzeja nakts ietvaros 14.maijā uzstājāmies ar Improvizācijas spēlēm (2011.)

Ielu svētki paaudžu kopības stiprināšanā (2010.)

Mēs palīdzējām Aģentūrai organizēt „ Paaudžu svētkus” dienas centrā „ Ābeļzieds” ( 05.10.) veidojot svētku noskaņu ar atraktīvām etīdēm un palīdzot svētku organizatorisko darbu veikšanā.

Sadarbības partneri LV Mākslas akadēmijas Karnevāla organizēšanā (2010.)

Mākslas akadēmijas karnevālā mēs veidojām domu istabu

Integrācijas sporta spēles (2010.)

Sadarbībā ar Ropažu pagasta padomi 10.10. piedalījāmies Sporta svētku organizēšanā Ropažu pagasta iedzīvotājiem un Patvērumu meklētāju izmitināšanas centra “Mucenieki” iemītniekiem (pasākumā  piedalījās ap 150 dalībnieki)

Ogres Teātra dienu organizēšana (2010.)

Kopā ar Ogres tautas teātri piedalījāmies Teātra dienu organizēšanā Ogrē ( 03.10.) veidojot ielu etīdes.

Audžuģimeņu sporta spēles (2008.)

Sadarbībā ar Rīgas bāriņtiesu, profesionālo audžuģimeņu apvienību „Terēze” rīkojām sporta spēles audžuģimenēm Līgatnes novada „Gančauskās”.

Projekti

Kopā organizējot pasākumus un spēlējot teātri, mūsu kolektīvs saliedējās, un mēs nolēmām jau patstāvīgi veidot  sociālus projektus. Mūsu vajadzība bija  padarīt pasauli gaišāku ar gaišākām idejām un cēliem darbiem.

Tā 2010. gadā tapa projekts „Es par izpratni!”

„Es par izpratni” projekts tapa sadarbībā ar Valsts aģentūras “Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra” programmu „Jaunatne darbībā”. Projektā  „Es par izpratni”, „Opā -opā” jaunieši veicināja bērnu ar garīgās attīstības traucējumiem integrāciju sabiedrībā.

Darbs ar jauniešiem, kas ir citādāki, bija patiesi atbrīvojošs, jo gan “Opā Opā” jaunieši atbrīvojās no saviem stereotipiem, gan jaunieši no „Cerību Mājas”, kas bija mūsu sadarbības partneri šajā projektā kļuva drošāki un atvērtāki sabiedrībai. . Projekta ietvaros kopīgi tika veidota izrāde „ Mana pasaka”, kas tika izradīta Teikas dienas centrā.

Kontakti

Bērnu un jauniešu radošā apvienība ” Opā-Opā” aktīvi darbojās no 2003.-2016. gadam. Apvienības darbības izaugsmes gaitā ir izveidojies Kopienas jauniešu radošais centrs, kura paspārnē no 2016. gada tiek īstenotas saskarsmes, atbalsta un radošās programmas bērniem, pusaudžiem un jauniešiem.

Par Bērnu un jauniešu radošās apvienības ” Opā-Opā” unikālo pieredzes vēsturi un ieguldījumu dažādu sociālo iniciatīvu veidošanā tev pavisam noteikti pastāstīs aktīvie jaunieši, kas dažādos posmos bijuši tās līderi:
Džeina Feldberga, dzeinafeldberga@inbox.lv
Jānis Jaunozols, j.jaunozols@gmail.com
Kārlis Mednieks, karlismednieks@gmail.com
Santa Arāja-Bērziņa, araja.berzina@gmail.com
Pēteris Martukāns, peteris.martukans@gmail.com


Ziņas

SPA Radošo projektu teātris ar uzvedumu ” Liela brēka, maza vilna” ciemojās Jaunpils svētkos ” Kad vīri spēkojas”.

12. Augusts, 2015

08.08. SPA Radošo projektu teātris ar uzvedumu ” Liela brēka, maza vilna” ciemojās Jaunpils svētkos ” Kad vīri spēkojas”. Par spīti karstajam laikam pasākuma ietvaros bija iespēja izbaudīt gan bruņinieku turnīru, gan loku šaušanu un viduslaiku šķēpa mešanu, gan izgatavot viduslaiku rotas, gan atveldzēties pils vēsajos pagrabos. Nenovērtējama bija uzveduma skatītāju atsaucība, kas rada vēlēšanos […]

V. Šekspīra komēdijas „ Liela brēka, maza vilna” vasaras izrādes

5. Augusts, 2015

‘‘Liela Brēka, Maza Vilna’’ ir viena no Šekspīra labākajām komēdijām, sarakstīta viņa karjeras vidusposmā,un apvieno sevī gan asprātīgu humoru gan nopietnākas pārdomas par tādām tēmām kā gods, mīlestība, greizsirdība un politiskās intrigas. SPA „Radošo projektu teātris” ar uzvedumu ciemosies: 08.08. Jaunpils svētku „ Kad vīri spēkojas” ietvaros 15.08. plkst. 17.00 Rencēnu pagasta kultūras namā 21.08. […]

V. Šekspīra komēdija „ Liela brēka, maza vilna” G & G festivālā

22. Jūlijs, 2015

Šogad notiks jau piektais Give & Get festivāls, vienkopus pulcējot dažādu zināšanu, iemaņu un prakšu cilvēkus, kas apmaiņas procesā dalīsies ar pieredzi un enerģiju. Butku dzirnas Skaistkalnē ir vieta, kur jūlijā vienosies kā zinātkārie, tā arī skolotāji un praktizētāji. Festivāls notiks no 23.-26.07. Festivālā 25.07.plkst.18.00 ciemosies arī SPA „Radošo projektu teātris” ar V. Šekspīra komēdiju […]

Uzvedums„Liela brēka, maza vilna”

3. Maijs, 2015

‘‘Liela Brēka, Maza Vilna’’ ir viena no Šekspīra labākajām komēdijām, sarakstīta viņa karjeras vidusposmā,un tā apvieno sevī gan asprātīgu humoru, gan nopietnākas pārdomas par tādām tēmām kā gods, mīlestība, greizsirdība un intrigas. Režisore Džeina Feldberga ( E15 Acting School, University of Essex, Lielbritānija) sadarbībā ar Nodibinājumu „ Sociālo pakalpojumu aģentūra” iesaistot 35 radošus cilvēkus no […]

Uzvedums „Liela brēka, maza vilna”

26. Aprīlis, 2015

28.martā līksmā pavasara gaisotnē Spīķeros tik izrādīts V. Šekspīra uzvedums „ Liela brēka, maza vilna” ( plkst.13.00 un plkst.18.00). Uzvedumā piedalījās Radošo projektu teātra aktieri, Seno deju grupa „ Ballare” un Jaunpils dāmu deju grupa „ Vīgriezes”. Skatītājus priecēja ne tikai sagatavotais uzvedums, bet dažādas radošās darbnīcas, kurās bija iespēja gan noklausīties Šekspīra sonetus, gan […]